Jak powinno się nosić męski pasek do spodni?

Jak się zakłada męski pasek do spodni?

Noszenie paska do spodni może się wydawać sprawą banalną, jednak, jak w przypadku wielu innych kwestii w życiu, również z tym związane są pewne zasady, których przestrzeganie pomaga nam uniknąć modowej wpadki. W jaki sposób go założyć, od której strony wsunąć w szlufki, czy można jakieś pominąć? Czy te wskazania różnią się w zależności od stylizacji i okazji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Na którą stronę zakłada się męski pasek?

Męski skórzany pasek do spodni pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną – świetnie dopełnia stylizację. Odpowiedni sposób założenia go to wsunięcie w szlufki – wszystkie, nie tylko niektóre – od lewej do prawej strony. Oznacza to, że końcową część paska (nie tę z klamrą) po zapięciu należy mieć z lewej strony ciała; jeśli patrzymy z przodu na osobę, która zakłada pasek skórzany męski, to powinien się on znajdować z prawej strony.

O ile tylko jest to wykonalne, pasek do spodni powinien być zapięty na środkową dziurkę. Nie może to jednak zaburzać podstawowej funkcji podtrzymywania spodni. Jeśli więc wymaga tego sytuacja, zapięcie go w inny sposób również jest akceptowalne. W razie konieczności można też zrobić dodatkową dziurkę. Istnieje wiele sposobów wykonania tej czynności samodzielnie, w domu, jednak aby pasek zachował swój elegancki i perfekcyjny wygląd, warto udać się do kaletnika. Ten przy użyciu specjalistycznych narzędzi wykona w pasku dodatkową dziurkę, bez uszczerbku na jakości skórzanej galanterii.

Problem ten nie pojawia się w przypadku paska z automatycznym zapięciem, w którym ustawienie sprzączki można regulować dowolnie. To zdecydowanie bardziej komfortowe rozwiązanie, ponieważ nie wymaga tworzenia nowych dziurek ani skracania paska w przypadku zmiany obwodu pasa. Minusem takiego rozwiązania może być jednak fakt, że pasek może się wyrobić w miejscu, w którym standardowo jest zapinany i finalnie może się poluzowywać.

Savoir-vivre męskich stylizacji

Męski pasek do spodni nie powinien być ani za długi, ani za krótki. Idealna długość to ok. 10-15 cm więcej niż obwód pasa posiadacza takiego dodatku. Oprócz długości tego galanteryjnego akcesorium zasady savoir-vivre mówią o odpowiednim doborze kroju i koloru do okazji.

Eleganckie stylizacje powinny być podkreślone klasycznym skórzanym paskiem ze sprzączką. Jego barwa (brązowa lub czarna) musi odpowiadać odcieniowi portfela i butów. Prywatne spotkania, rodzinne zjazdy i inne nieoficjalne wydarzenia pozwalają na większą dowolność w wyborze materiału i barwy dobranej galanterii, jednak nadal wszystkie dodatki powinny być chociaż częściowo dopasowane do siebie kolorystycznie.

Paski z zapięciem automatycznym należy nosić jedynie w stylizacjach codziennych i półformalnych, ponieważ nie nadają się one do garniturów, smokingów i innych eleganckich strojów.

Błędy i wpadki

Niestety mimo jasno określonych zasad zakładania męskiego skórzanego paska do spodni nierzadko zdarzają się stylizacyjne błędy. Mogą one wynikać z niewiedzy lub chęci przełamania modowych konwenansów. O ile nie mają one aż takiego znaczenia podczas prywatnych spotkań, to wydarzenia oficjalne i formalne przyjęcia wymagają stosowania się do pewnych zasad. Dlatego też w takich sytuacjach czarne buty powinny być łączone jedynie z czarnym skórzanym paskiem, a te brązowe – z innymi dodatkami w takim samym odcieniu. Ważne jest, aby skórzana galanteria komponowała się ze sobą i tworzyła spójną całość.

Przed szczególnie ważnym wydarzeniem warto poznać najnowsze trendy, które ulegają nieustannym zmianom, a wybierając stylizację, spróbować się do nich, chociaż w niewielkim stopniu, dostosować. Popularne dawniej duże zdobione klamry według aktualnych modowych zaleceń nie są już „na topie”. Jednak elegancka klasyka zawsze pozostaje w modzie. Męski pasek perfekcyjnie dopełnia zarówno wieczorową, jak i codzienną stylizację, dlatego stosując się do powyższych wskazań i zasad, można z łatwością uniknąć wpadki.

Dodane przez ZIGNER