Pasek ze skóry naturalnej – czyszczenie i konserwacja

Pasek ze skóry naturalnej – czyszczenie i konserwacja

Wysokiej jakości skórzane paski od dawna nie pełnią już tylko swojej podstawowej funkcji – podtrzymywania spodni. Odpowiednio dobrany pasek skórzany męski to niezwykle istotny element garderoby, który dopełnia każdą stylizację. Jak dbać o ten wyjątkowy dodatek? Czy można dzięki odpowiedniej pielęgnacji przedłużyć jego żywotność? Jakich produktów używać?

Najpopularniejsze plamy i metody ich usuwania ze skóry

Skórzane dodatki – w tym również męskie paski – nie powinny mieć zbyt dużego kontaktu z wodą. Jeśli jednak taka sytuacja będzie miała miejsce, że ten element garderoby – lub inny skórzany wyrób – przemoczy się, to nie należy suszyć go w inwazyjny sposób, na przykład na kaloryferze, suszarką czy innym źródłem ciepłego powietrza. Takie działanie prowadzi do zniszczeń, wysuszenia skóry, pęknięć i nieestetycznych zarysowań. Dobrze będzie, jeśli jak najszybciej po kontakcie z wodą wytrzesz skórzany pasek suchą ściereczką – bawełnianą, z mikrofibry lub innego chłonącego materiału. Należy zapobiec przesiąknięciu wody przez pasek do spodni.

Co jednak zrobić, kiedy to nie woda, a inne substancje zanieczyszczą skórzane elementy? W jaki sposób nieinwazyjnie wyczyścić galanterię?

  • Plamy z krwi należy traktować prawie tak samo jak te z wody, jednak będzie to wymagało więcej cierpliwości i czasu. Aby nie zniszczyć skórzanego paska do spodni, należy wilgotną ściereczką pocierać zakrwawione miejsce do momentu, kiedy plama przestanie być widoczna. Materiał powinien być jedynie lekko zwilżony, aby nadmiar wody negatywnie nie wpłynął na skórę. Następnie trzeba przetrzeć suchą szmatką i odłożyć do wyschnięcia.

  • Tłuste plamy, które często mogą pojawić się na przykład podczas przyjęć i wydarzeń, gdzie serwowane jest jedzenie, wymagają nieco więcej zaangażowania. Pierwszy i podstawowy krokiem to dokładnie wytarcie tłustej substancji z paska męskiego – najlepiej za pomocą czystej chusteczki lub ręcznika papierowego. Następnie posyp tłustą plamę pudrem, zasypką dla dzieci lub mąką ziemniaczaną. Powinny one wchłonąć tłuszcz. Pozostaw pasek na kilka godzin, a po tym czasie zetrzyj ze skórzanego elementu cały użyty proszek. Po plamie nie powinno być śladu!

  • Jeśli natomiast zdarzy Ci się przykleić do paska gumę do żucia, postępuj z nią tak, jak w przypadku tkanin. Poczekaj, aż guma zastygnie, a następnie przyłóż do niej kostkę lodu w woreczku foliowym lub zawiniętą w inny nieprzemakalny materiał. Po kilku chwilach guma powinna być całkowicie twarda i bez problemu oderwać się od paska.

  • W razie pojawienia się jakiejś niespodziewanej plamy najlepiej mieć przy sobie nawilżone chusteczki. Szybkie przetarcie paska bezpośrednio po zabrudzeniu na pewno ułatwi późniejsze dokładne czyszczenie.

Usługi kaletnicze – kiedy z nich skorzystać?

Zakłady kaletnicze nie są już tak popularne jak kiedyś, ale w większych miastach nie powinno być problemu z ich znalezieniem. Profesjonalny kaletnik zajmie się paskiem skórzanym w momencie, kiedy ten parcieje lub zmienia swój naturalny kolor. Takie usługi mogą przywrócić Twoim galanteryjnym dodatkom pierwotną świetność nawet po wielu latach użytkowania. Nie mniej czasami po prostu lepiej i taniej kupić nowy pasek dobrej jakości.

Impregnacja skóry, czyli zapobieganie zanieczyszczeniom

Aby jak najdłużej cieszyć się produktami wykonanymi z prawdziwej skóry, należy odpowiednio o nie dbać i zapobiegać zanieczyszczeniom. Odpowiednie przechowywanie i pielęgnacja z pewnością wydłużają żywotność galanterii, jednak podstawowym elementem dbania o skórzane dodatki jest impregnacja skóry. Odpowiednio dobrane preparaty powodują, że skóra przez długi czas zachowuje swoje najważniejsze właściwości – piękny wygląd, wysoką elastyczność i odporność. Takie produkty można dostać zarówno w internetowych sklepach, jak i tych stacjonarnych, obuwniczych, a także w zakładach kaletniczych. Warto dokładnie przestudiować dołączoną do specyfiku instrukcję, aby prawidłowo pielęgnować swoje skórzane paski. Na pewno jednak świetnie sprawdzą się naturalne pszczele woski, które są bezpieczne i mało inwazyjne.

Dodane przez ZIGNER